Fekal Transplantasyon

0
946
views
University of Minnesota post doctorate fellow Matt Hamilton displays a sample of fecal bacteria at the St. Paul, Minn. campus Nov. 14, 2012. The fecal matter is donated and used to treat patients with Clostridium difficile, an intestinal disease that is caused when a person's gut flora is eliminated by antibiotics.

Albert Einstein’ın da dediği gibi “İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye erişemez”.Gaitanın tedavide kullanımı ilk kez 4. yüzyılda Çin’de ciddi diyareli hastalarda denenmiştir. Daha sonra 2. Dünya Savaşı’nda Alman askerleri tarafından Afrika’da deve feçesi kullanılmış. Modern tıpta ise 1958’de Eiseman ve arkadaşları tarafından kullanılmıştır.

Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bireylerden alınan gaitanın süspansiyon haline getirilerek nazogastrik veya endoskopik yöntemlerle hasta bireyin intestinal lümenine verilmesidir.

Fekal Transplantasyon Endikasyonları:

-C. Difficile enfeksiyonuna bağlı psödo membranöz enterekolit

-İnflamatuar bağırsak hastalıkları

Alıcı kişinin önceki günden laksatif alması gerekir. Donörün ise ayrıntılı sağlık testi yapılır. Donör gaitasındaki enfeksiyon oluşturabilecek bakteriler araştırılır.Hazırlanan solüsyon mikser ile karıştırılır, büyük partiküller süzgeçten geçirilip ayrılır. Kolonoskopi veya nazogastrik sonda yardımıyla materyalin infüzyonu yapılır. Materyalin 4 saat boyunca lümende kalması gerekmektedir.Bir çalışmada nakil yapılan 77 hasta 3 ay takip edilmiş ve primer kür oranı %91 olarak saptanmış. Antibiyotik tedavisi ilave edilen hastalarda ise kür oranı %98 olarak görülmüş.

DIŞKI BANKASI (OPENBIOME)

Openbiome, bir arkadaşlarının C.Difficile enfeksiyonuna yakalanması ve tedavisi için birçok ilaç kullanmasına rağmen başarılı olamaması sonucu “Fekal Mikrotransplantasyon” yöntemini öğrenen bir grup insan tarafından kurulan bir dışkı bankasıdır.Şu anda 50 ABD eyaletinde ve 6 ülkede 800 hastane ile ortaklaşa çalışmaktadırlar.”Standart tedavilere yanıt vermeyen nükseden Clostridium difficile enfeksiyonlarının tedavisi için taranmış, dondurulmuş, kullanıma hazır insan fekal mikrobiyot preparatları sunuyoruz.” (openbiome.org)

Bu organizasyonun internet sitesine girip dışkı donorü olabiliyorsunuz. Yapmanız gereken şey 60 gün boyunca haftanın 5 günü gidip dışkınızı teslim etmek ve dışkı bağışı başına 40 dolarınızı almak.

Referanslar;

-Eiseman B, Silen W, Bascom GS, Kauvar AJ. Fecal enema as an ad- junct in the treatment of pseudomembranous enterocolitis. Surgery 1958;44:854-9.

-Cammarota G, Ianiro G, Bibbò S, Gasbarrini A. Gut microbiota modula- tion: probiotics, antibiotics or fecal microbiota transplantation? Intern Emerg Med 2014;9:365-73.

-Aroniadis OC, Brandt LJ. Fecal microbiota transplantation: past, present and future. Curr Opin Gastroenterol 2013;29:79-84.

-Brandt LJ, Aroniadis OC. An overview of fecal microbiota transplan- tation: techniques, indications, and outcomes. Gastrointest Endosc 2013;78:240-9.

openbiome.org

KAAN ÇAĞRI GÜREL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here