Rüzgarda Yürüyen İskeletler

0
667
views

Hollandalı sanatçı Theo Jansen’in hareket eden PVC heykelleri (Strandbeest) Miami kıyılarında sergileniyor. Bu heykeller nasıl kendi başına yürüyecek hale gelmiş?                ‘Rüzgarda Yürüyen İskeletler’ adını vermiş sanatçı eserlerine. Yeni bir canlı türünün evrimi olarak görüyor onları ve kendi başlarına yaşamaları için sahilde bırakacağını söylüyor.Theo Jansen bunu sadece heykel yapma işi olarak görmüyor.

Jansen’in yürüyen heykelleri, modern sanat eserlerini sergileyen Art Basel adlı kuruluş tarafından Miami kıyılarında sergileniyor.Pek çok kişinin bir plaj boyunca ilerleyen PVC tüplerini ve polimer yelkenlerini resmetmesi pek olası değildir. PVC borulardan ve polimer yelkenlerden oluşan ve hayvan iskeletlerini andıran bu heykeller kimi zaman dans ediyor, kimi zaman yürüyor, rüzgar olmadığında ise hareketsiz duruyor. Boyutları açısından da şaşırtıcı derecede hızlılar ve sessizler. Yapılarında herhangi bir motor ya da ses çıkaran alet olmadığı için sahilde yürüyenlere sessizce yaklaşıp korkulu anlar yaşatabilirler.

66 yaşındaki Jansen’in kendi eseri olan yaratıklar için planları da var. “Önümüzdeki 20 yıl içinde bu hayvanların benden bağımsız hareket etmesini, ne zaman yürüyeceklerine, fırtınalar sırasında kendilerini nasıl demirleyeceklerine ve ne zaman sudan uzaklaşmaları gerektiğine kendilerinin karar vermesini istiyorum.” diyor.

Evrimi hızlandırmaya çalıştığını kabul ediyor. ‘’Evrim normalde milyonlarca yıl alır onlar ise 24 yıldır varlar . Benim ise vaktim sınırlı. Belki 20 yıl kadar yaşayacak zamanım kaldı. O yüzden onların evrimi konusunda acele ediyorum.” diyor.

Jansen 1990 yılında Strandbeest’i inşa etmeye başlamış. Deniz seviyesinin yükselmesi sorunuyla karşı karşıya bir ülkede yaşayan Jansen, rüzgarla hareket eden ve sürekli başka yerlerden kum taşıyarak su baskınına karşı bariyerleri korumaya çalışan kıyı yaratıkları hayal etmiş. İşte böyle bir hayalin ürünü bu heykeller.

“1990 yılında yaptığım ilk hayvan sadece sırtüstü yattığında bacaklarını oynatıyordu. Sonraki iki yılda bacak mekanizmasını geliştirdim ve boruları bağlamak için daha iyi bir yol buldum. Önce boruları birleştirmek için yapıştırıcı bant kullanıyordum, şimdi ısıtarak yapıştırıyorum.”

Her yıl Ekim ayında yeni bir hayvan iskeletine başlıyor Jansen. Mayıs’ta yarısı bitmişken Scheveningen’de yaşadığı kentin sahilinde dolaşmaları için onları serbest bırakıyor. “Yaz boyunca dolaşan hayvanlar sonbaharda artık fosil haline geliyor ve mezarlığa, yani sergilere gidiyor.” diyor.

“Kendilerini fırtınadan ve sudan koruyabiliyorlar. Sensörler vasıtasıyla suyu ve kumu hissediyorlar.” diyor Jansen. Ayrıca rüzgarı da depolayabiliyor ve gerektiğinde kullanabiliyorlarmış.

“Güzel görünen değil, hayatta kalabilen hayvanlar yaratmak istiyorum,” diyor Jansen.’’Kötü  olabilirler.Onlarla olan ilişkim insanlarla veya hayvanlarla olan ilişkimden farklıdır. Ancak evrimsel gelişimlerinde o kadar düşükler ki hala onları makineler olarak görüyorum.’’ diye de ekliyor.

Güzel olmasalar da bu eserlerin sahil boyunca yürümesini, koşmasını gösteren videolar milyonlarca kez izlendi 3D baskılı sürümleri çoğaldı. Eserler Nagasaki, Paris ve Moskova’da sergileri geziyor. Miami’deki altı eser de ABD’yi gezmeye devam edecek.

Birçok yorumcu bu hayvanların ne kadar gerçeğe yakın hareket ettiğini övgüyle anlatıyor. Ancak Jansen, doğal dünyayı taklit etmeyi amaçlamıyor. “Mevcut doğa hakkında bildiğim her şeyi unutmak istiyorum. Yeni hayvanlar yapmak istiyorum ve eski evrimi taklit etmek istemiyorum. Dolayısıyla bir dinozor ile eserim arasında herhangi bir benzerlik varsa bu tamamen tesadüf. ” diyor.

Her ne kadar bilimsel bir yaklaşıma sahip olsa da Jansen eserlerine bağlandığını da itiraf ediyor. Ne zaman onlardan birini emekliye ayırsa, fosil haline getirse üzüldüğünü söylüyor.

“Onlar ölüyor, ben de onlarla ölüyorum bir miktar. Onlara veda etmek zor geliyor.”

KAYNAK : http://www.bbc.com/culture/story/20141204-skeletons-that-walk-on-the-wind

VİDEO :  http://www.strandbeest.com/

ŞENAY VATAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here