Yaşlanmayı Durduracak İlaç ?

0
632
views
Helping hand

ABD’deki bilim insanları; avokado, brokoli ve salatalıkta “farelerde kayda değer anti-aging etkileri bulunan doğal bir bileşik” keşfettiklerini  ve bunun insanlar üzerinde de etkili olabileceğini iddia ediyorlar.

Klinik araştırmalara başlayan küçük bir grup araştırmacı, nikotinamid mononükleotid (NMN) denilen ilacı yaşlı farelerin suyuna verdiklerini ve faydalı etkiler gördüklerini söylediler. Bu ilaçla farelerin fiziksel aktivitelerinin düzeyi arttı, kemik yoğunluğu ve kasları düzeldi, bağışıklık sistemi ve karaciğerleri daha iyi performans gösterdi, görme oranları arttı ve kilo verdiler.

Araştırmacılar, vücutta enerji üretiminde yer alan NAD adlı bir proteinin özelliklerini araştırmaya başladılar.

Hayvanlar  yaşlandıkça daha az NAD üretirler ve bunun yaşlanma sürecinin bir parçası olduğu düşünülmektedir. Araştırmacıların vücuda NAD ekleme girişimleri başarısız oldu, bu nedenle vücuttaki NAD üretimini artırmanın bir yolunu aradılar.

Lahana ve yeşil soya fasulyesinde de bulunan nikotinamid mononükleotidi farelerin içme suyuna eklediler, bunun  NAD seviyelerini yükseltip yükseltmeyeceğini ve canlandırıcı bir etkiye sahip olup olmayacağını gözlemlediler.

İşe yarayıp yaramadığını sorarsanız, St Louis’deki Washington Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Profesör Shin-ichiro Imai:

“Yanıt temelde  evet. NMN, farelerde kayda değer yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir.  NMN ile beslenen bu farelerin, normal yaşam süreleri içinde geçirdikleri sağlıklı yaşam süresi kesinlikle daha uzun.Ancak bunun beklenenden daha uzun bir yaşam süresi sağlayıp sağlamayacağından emin değiliz.Bu şekilde çalışmaya devam ederse daha uzun bir ömre sahip olabilirler.Yaşlanan farelerde gördüğümüz fizyolojik gerilemeyi yavaşlatmanın bir yolunu gösterdik. Bu, yaşlı farelerin metabolizmasının daha genç farelerin düzeyine benzeyen enerji seviyelerine sahip olduğu anlamına geliyor. ”

Ve Japonya’da sürmekte olan insan denekleri ile yapılan klinik araştırmaların benzer sonuçlar doğuracağı konusunda iyimser bir tavır dile getirdi:

“İnsan hücreleri de aynı enerji üretim sürecine dayandığından, insanların yaşlandıkça sağlıklı kalmalarına yardımcı olacak bir yöntem haline dönüşeceğinden umutluyuz.” dedi.

Bununla birlikte NAD, aynı zamanda kanser hücrelerinde de enerji artışı sağlayabilir.

“Bazı tümör hücrelerinin NAD sentezleme kapasitesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir, bu nedenle nikotinamid mononükleotidin kanser insidansını artırabileceğinden endişe ettik.” diyen Profesör  Imai, “Fare gruplarında kanser oranları arasında herhangi bir fark görmedik” diye de ekledi.

Sonuçları Cell Metabolism dergisinde bir bildiride yayınlayan araştırmacılar, faydaların sadece yaşlı fareler tarafından gözlemlendiğini ekledi.

Araştırmaya katılan Profesör  Jun Yoshino :”Genç farelere NMN verildiğinde daha sağlıklı genç fareler olmaz,NMN takviyesinin genç farelere etkisi yoktur .Çünkü genç fareler hala kendi NMN üretimini gerçekleştirebiliyorlar.Yaşlanmayla birlikte oluşan iltihap artışının vücudumuzun NMN yapma kabiliyetini ve dahası NAD’ı azalttığından şüpheleniyoruz.”

Washington Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmaya ilişkin bir bildiride:”İnsan tüketimi için yüksek dereceli  NMN şu anda piyasada mevcut değil.Ancak her zaman brokoli var.” dendi.Bu yılın başlarında bilim adamlarının farklı bir ekibi, vücuttan yıpranmış ,zarar veren etkilere sahip hücreleri çıkararak farelerin  ömrünü yüzde 35 oranında arttırdıklarını açıkladı.

Kaynakça:

  1. http://www.independent.co.uk/news/science/elixir-youth-discovery-broccoli-cucumber-cabbage-mice-humans-a7383411.html

 

Merve Nilda Kaçar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here